sobota 22. května 2010

Letnice

Sk 2,1-11: Nastal den letnic a všichni byli společně pohromadě.

1 Kor 12,3b-7.12-13: ... Jenom pod vlivem Ducha svatého může někdo říci: „Ježíš je Pán.“
Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí. Ty projevy Ducha jsou však dány každému k tomu, aby mohl být užitečný. ...

Jan 20,19-23: ... Po těch slovech na ně dechl a řekl jim: „Přijměte Ducha svatého! Komu hříchy odpustíte, tomu jsou odpuštěny, komu je neodpustíte, tomu odpuštěny nejsou.“


----------------
Ještě pár zajímavostí ze včerejší a předvčerejší konference "Jaro v Českém krasu" (21.05.2010):

Petra Schnitzerová: V ČR se vyskytuje 26 druhů letounů (netopýrů a vrápenců), z nichž mnohé jsou kriticky ohrožené. Velká čast těchto druhů se stala synantropy – jsou vázány na úkryty v budovách. Jeskyně a jiné úkryty jsou pro ně v našich podmínkách příliš chladné. Dnes, paradoxně v souvislosti se zateplováním a “ekologizací” domů, své úkryty ztrácejí. Jednotlivé druhy se specializují na různé typy úkrytů (půdní, malé štěrbinové, stromové/skalní/“panelově-bytové”). Životní cyklus netopýrů mírného pásma je čtyřfázový: hibernace (prosince až únor), jarní přelety, letní kolonie s mláďaty (červen až červenec), podzimní přelety. Kritická je předeším první a třetí fáze. K jejich ochraně existuje celá řada postupů (více). Proč chráníme netopýry? “Netopýři jsou součástí naší kultury.”

Marcela Kovářová: ... světluška větší (lampyris noctiluca) má světélkující orgán nejvyšší světelné účinnosti (svíčka 0,04 procent, žárovka 100W 2 procenta, výbojka sodíková 24,5 procent, světluška 98 procent, jedná se o oxidaci luciferinu na oxiluciferin pomocí enzymu luciferázy).

A nakonec kámen, který mě potěšil (sodalit):

Žádné komentáře:

Okomentovat

 
Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2011.blogspot.com