čtvrtek 3. prosince 2009

Yves Simon - Jan od Sv. Tomáše

Yves Simon (1903-1961) je francouzský tomistický filosof, který - podobně jako Etienne Gilson a Jacques Maritain - působil především v USA. Zdá se, že je známý a oceňovaný především pro svou práci v politické filosofii. Osobně jej obdivuji pro jeho překlad Materiální logiky od Jana od Sv. Tomáše (1589-1644) z r. 1955. Tímto překladem, jak Maritain poukazuje v předmluvě k tomuto dílu, poprvé vstoupili velcí scholastičtí komentátoři do současného filosofického prostředí. Od té doby se mnohé změnilo k lepšímu - alespoň co se týče překladů Františka Suáreze do angličtiny - nicméně, překladů je zatím velmi málo a ve srovnání se středověkou či novověkou nescholastickou filosofií je posttředověká scholastická filosofie stále zapomenutou Popelkou. Jak z hlediska historiografie, tak z hlediska věcného přínosu. A bez překladů se stěží může dostat tato filosofická kultura do širšího filosofického povědomí.

Sympatické na Simonovi je také fakt, že to je právě jeho syn, který pečuje o odkaz svého otce. Nedávno vydal velmi pěknou knihu Aquaintance with the Absolute (GOOGLE).

Žádné komentáře:

Okomentovat

 
Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2011.blogspot.com