Pojem "analytický" ve spojení "analytická filozofie" či "analytická ontologie" charakterizují Runggaldier/Kanzian takto (s vědomím, že přesnou definici podat nelze):
"Analyticky" filozofovat znamená přistupovat k filozofickým problémům určitým způsobem. Tento způsob ... se vyznačuje filozofickou analýzou ... relevantních jazykových výrazů; dále určitou technickou terminologií, a výraznou snahou dodržovat argumentační standardy (1998: 14).
Ontologii pak charakterizují jako:
... filozofickou disciplínu, které jde o to, co je [ve smyslu: co existuje], a která poskytuje informace o essenci (Wesen) a přirozenosti (Natur) všeho. ... Kromě výkazu a charakeristiky fundamentálních známek skutečnosti je na ontologii také kladen požadavek prozkoumat základní "díly" skutečnosti a to, jak do sebe "zapadají" (1998: 14).
Jak si lze všimnout z předchozícho zápisu, rozlišují Runggaldier/Kanzian tři směry současné analytické ontologie: naturalistické, fenomenologické, a deskriptivistické. Naturalistické formy navazují na logický pozitivizmus, především na práci Rudolfa Carnapa. Hlavními představitely tohoto směru jsou Willard V. O. Quine a Donald Davidson.
V dalších zápisech se podíváme blíže na naturalistický směr. Svou diskusi tohoto směru shrnují Runggaldier/Kanzian do následujících témat:
- "překonání" metafyziky
- interní vs. externí otázky
- předměty jakožto "postuláty" (posits)
- ontologické závazky
- fyzikalismus
Žádné komentáře:
Okomentovat